فیدریت

فیدریت چیست؟

در استفاده از سی ان سی یکی از مهمترین عوامل تنظیم فیدریت است. به زبان ساده فیدریت به معنی سرعتی است که تیغه یا کاتر با قطعه کار درگیر می شود.

برای جلوگیری از شکستن تیغه و یا سوختن قطعه کار و یا ریش ریش شدن لبه های برش باید مقدار فیدریت به دقت انتخاب شود. در واقع انتخاب فیدریت مناسب در طول عمر دستگاه CNC و همچنین کیفیت محصول برش بسیار موثر است.

فیدریت با نام های نرخ خوراک و نرخ پیشروی نیز شناخته می شود و واحد اندازه گیری آن به طور معمول با واحد بر دقیقه معرفی می گردد به عنوان مثال فیدریت می تواند 100 میلیمتر در دقیقه در دقیقه باشد.

عوامل موثر بر تعیین سرعت:

عوامل متعددی در تنظیم نرخ خوراک موثر است از جمله جنس قطعه کار ( آلومینیوم، فولاد، چوب، اکریلیک و…)، جنس تیغه مورد استفاده  ( کاربید، فولاد، سرامیک و…) و عوامل متعدد دیگر مانند سطح مورد نظر و ویژگی های دستگاه سی ان سی.

نرخ خوراک از این جهت اهمیت دارد که در بخش‌های مختلف ماشین کاری خود را نشان می دهد. از ایمنی و بهره‌وری گرفته تا عمر ابزار و کیفیت قطعه کار تحت تاثیر فیدریت قرار می گیرد.

بطور خلاصه میزان حرکت ابزار در یک دور اسپیندل را فیدریت میگویند .پارامتر دیگر پلانگ ریت میباشد که معادل سرعت حرکت برای محور زد میباشد.

مثال:فرض کنید یک اتومبیل داریم .سرعت حرکت اتومبیل فیدریت و میزان حرکت چرخ در هر دور سرعت برش خواهد بود.

بنابراین در برش کاری و ماشینکاری با دستگاه های CNC بهتر است با محاسبه دقیق (یا نزدیک به دقیق) یا تجربه  سرعت برش ودور اسپیندل و نرخ پیشروی به حداکثر بازده دستگاه رسیده و طول عمر فرزها را تضمین کنید.

 

منابع

منبع یک

منبع دو

نرم افزار آنلاین محاسبه فیدریت

پلانگ ریت چیست؟

مفید بود؟

0%

با امتیازدهی به مطالب به ما در بهبود سایت خود کمک نمایید.

User Rating: Be the first one !

درباره‌ی مجتبی دلشاد

مدیر شرکت سامانه های هوشمند آینده

همچنین ببینید

سروو های هیبریدی در مقایسه با سرووهای استاندارد

سروو های هیبریدی در مقایسه با سرووهای استاندارد : نوع جدیدی از سروو  موتورهای هیبریدی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button