قابلیت اطمینان یا reliability

قابلیت اطمینان

واژه «قابلیت اطمینان» اولین بار توسط شاعر ساموئل تیلور کولریج در سال 1816 برای ستایش شاعر دوستش رابرت ساوتی ابداع شد. از آن زمان، قابلیت اطمینان به عنوان مفهومی که نشان دهنده ویژگی قابل ستایش یک فرد یا یک محصول است، تکامل یافته است. از سال 1816 تاکنون، چندین تحول اجتماعی، فرهنگی و تکنولوژیکی متحول کننده رخ داده است.

اهمیت هزینه خرابی و خرابی سیستم برای اولین بار در طول جنگ جهانی دوم شناخته شد. همچنین مشاهده شده است که قابلیت اطمینان و نگهداری به میزان زیادی بر هزینه چرخه عمر (LCC) سیستم های پیچیده تأثیر می گذارد. پس از آن، کار تحقیقاتی برای بهبود عملکرد سیستم آغاز شد.

در اواسط سال 1956، مهندسی قابلیت اطمینان به یک رشته علمی تبدیل گردید . قابلیت اطمینان محصول/سیستم برای حفظ سهم بازار در بازار رقابتی امروز بسیار مهم است. تجزیه و تحلیل این مساله به مدیریت خرابی محصول/سیستم کمک می کند در حالی که تجزیه و تحلیل LCC با پیامدهای هزینه در طول عمر عملیاتی سیستم سروکار دارد. قابلیت اطمینان و LCC می تواند از نظر ریسک، ایمنی، حاشیه سود، هزینه نگهداری و عملیات دارای پیامدهایی باشد .منبع

تعریف

خاصیتی از سیستم یا عنصر است که توسط آن می توان میزان احتمال انجام ماموریت یا وظیفه، تحت شرایط مشخص و از پیش تعریف شده را، برای مدت زمان مشخص مورد ارزیابی قرار داد.

به بیان علمی تر، این قابلیت به میزان توانایی یک سیستم یا قطعه گفته می شود که بر طبق آن، سیستم امکان تکرار پذیری مداوم با کسب نتایج مشابه را داشته باشد.

برای اینکه بیشتر متوجه  این مفهوم  شوید بهتر است مثال ساده ای برایتان بزنیم:

مثلا بیان می شود که قابلیت اطمینان یک دستگاه برای مدت زمان 800 ساعت جهت انجام یک کار معین و تحت شرایط مشخص محیطی و مکانی 0.8 می باشد.

معنای این جمله آن است که به احتمال 0.8 این دستگاه تا مدت زمان 800 ساعت فعالیت خراب نشده و وظیفه خود را به درستی انجام خواهد داد.

قابلیت اطمینان در دستگاه CNC

کنترل عددی کامپیوتری (CNC) یکی از ماشین های پیچیده است که از سیستم های مکانیکی، الکتریکی، الکترونیکی و نرم افزاری تشکیل شده است.  CNC به دلیل انعطاف ذاتی، دقت ماشینکاری پایدار و بهره وری بالا، بسیار مورد توجه کاربران است. با این حال، خرابی  CNC ممکن است تولید کل یک کارگاه را متوقف کند.

علاوه بر این، تعمیرات زمانی که خرابی بدون اطلاع قبلی رخ می دهد دشوارتر و گران تر است. چنین خرابی مشکلات زیادی را برای کاربران ایجاد می کند.

 

منابع:

یک

دو

 

دیکشنری سی ان سی

مفید بود؟

0%

با امتیازدهی به مطالب به ما در بهبود سایت خود کمک نمایید.

User Rating: 4.51 ( 1 votes)

درباره‌ی مجتبی دلشاد

مدیر شرکت سامانه های هوشمند آینده

همچنین ببینید

دانلود طرح رایگان cnc

دانلود طرح رایگان cnc احتمالا پس از خرید دستگاه سی ان سی یکی از مسایلی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button