امرجنسی استاپ

کلید امرجنسی استاپ

امرجنسی استاپ  یک شاسی اضطراری است  که به طور معمول به شکل قارچی استو معمولا از یک شستی قارچی شکل به رنگ قرمز بر روی پایه زرد تشکیل شده است.

توقف اضطراری  معمولاً برای استفاده در مواقع ضروری مانند بروز حوادث انسانی و یا هنگام تعمیر دستگاه مورد استفاده قرار می گیرد .وظیفه این شاسی بردن دستگاه به وضعیت امن در هنگام خطر است. به این شاسی ها قطع اضطراری نیز گفته می شود

امرجنسی استاپ ها رابه طور معمول قبل یا بعد از شستی استاپ یعنی در خط ورودی مدار فرمان  نصب می کنند.

این کلید های قارچی شکل در انواع مختلف تولید می‌شود اما در کلیدهای امرجنسی استاپ ویژگی های وجود دارد که آنها را از کلید های دیگر متمایز می کند.

یک ویژگی این است که این کلیدها را به راحتی با دست یا پا و یا حتی با پرت کردن یک شی به سمت آنها می‌توان تحریک کرد. علاوه بر این ویژگی مزیت دیگری نیز دارند و آن عملکرد سریع آنها در صدور فرمان توقف است.

انواع

و اما مهمترین تمایز و مزیت آنها نسبت به سایر شاسی های قارچی این است که پس از فشرده شدن کلید، کلید به حالت اولیه باز نمی گردد یا به قول در همان حالت فقل می‌شود بر اساس اینکه کلید امرجنسی به چه صورت از حالت قفل آزاد شود به سه دسته مختلف تقسیم می‌شوند:

  1. امرجنسی که با کشیده شدن قارچی به بیرون باز می شوند.
  2. ‏ امرجنسی  که شاسی آنها را به صورت پادساعتگرد می چرخانند تا از حالت قفل خارج شوند.
  3. کلیدهای امرجنسی استاپ که برای باز شدن نیاز به سوئیچ دارند. گاهی برای غیر فعال کردن امرجنسی استاپ نیاز به صدور مجوز هایی است که در این صورت بهترین گزینه استفاده از این نوع امرجنسی استاپ است

کلید امرژنسی باید از لحاظ شکل و رنگ کاملا قابل تشخیص باشد لذا معمولا با رنگهای قرمز و زرد تولید میشوند.همینطور محل نصب آنها باید بصورتی باشد که اپراتور در صورت خطر براحتی به آن دسترسی پیدا کند.

در بسیاری از دستگاهها جندین کلید اضطراری در محلهای مختلف نصب میشود.

منابع

منبع یک

منبع دو

منبع سه

مفید بود؟

0%

User Rating: Be the first one !

درباره‌ی مجتبی دلشاد

مدیر شرکت سامانه های هوشمند آینده

همچنین ببینید

سروو های هیبریدی در مقایسه با سرووهای استاندارد

سروو های هیبریدی در مقایسه با سرووهای استاندارد : نوع جدیدی از سروو  موتورهای هیبریدی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button