لیزر فایبر

دستگاه لیزر فایبر( Fiber Laser machine )

دستگاه لیزر فایبر یکی از ابزارهای پرکاربرد از صنعت می باشد. این دستگاه بر اساس فرآیند برش حرارتی عمل می کند، بدین شکل که پرتو لیزر توسط منبع لیزر ( رزوناتور ) تامین می گردد. این پرتو از یک لنز قدرتمند با قطر بسیار کوچک عبور کرده و به سمت قطعه کار می تابد. این دستگاه با هدایت اشعه لیزر به وسیله فیبر نوری به سمت قطعه کار عملیات ماشین کاری را انجام می دهد.

بیشترین کاربرد این دستگاه جهت برش کاری است که با ایجاد خطوط ذوب بسیار نازک ورق های فلزی را برش می دهد. ضخامت این خطوط برش به طور معمول به اندازه 0.2 ضخامت ورق است. همچنین این دستگاه نوع دیگری نیز دارد که با نام فایبر مارکینگ (Fiber Marking ) شناخته می شود. فایبر مارکینگ جهت حکاکی بر روی قطعه کار مورد استفاده قرار می گیرد.

تکنولوژی و روش عملکرد:

 

فیلم آموزشی درباره عملکرد لیزر فایبر نسخه انگلیسی

دسته بندی

این ماشین از نظر نحوه به کارگیری به دو دسته تقسیم می شود:

 • دستگاه لیزر فایبر کنترل عددی
 • دستگاه لیزر فایبر دستی

برای برشکاری و حکاکی به طور معمول از نوع کنترل عددی و جهت زنگ زدایی از نوع دستی آن استفاده می شود. قسمت های اصلی تشکیل دهنده دستگاه عبارتند:

 1.  نوری شامل سورس لیزر،فیبر نوری انتقال لیزر و هد برش
 2.  الکترونیکی شامل کنترلر و درایورها
 3.  مکانیکی شامل شاسی، ریل ها، رک و پینیون وموتورها

چنانچه گفته شد دستگاه فایبر کاربردهای بسیار دارد. معمولا برای عملیات های برش کاری، علامت زنی، جوشکاری، حفاری، تمیز کاری و غیره مورد استفاده قرار می گیرد و بر این اساس با توان های متفاوت عرضه می گردد. توان های این سیستم ۲۰ وات، ۳۰ وات، ۵۰ وات، ۷۰ وات و ۱۰۰ وات می باشد.

لازم به ذکر است حکاکی بر روی مواد شفاف و نیمه شفاف با این سیستم امکان پذیر نیست.

این دستگاه CNC مزایا و قابلیت های بسیاری نسبت به دستگاه لیزر هایی مانند CO2 دارد. در برش لیزر CO2 برای انتقال لیزر از آینه ها و کابل ها استفاده می شود، در حالی که در سیستم فایبر از فیبر نوری بهره گرفته شده است و به همین علت تلفات در فایبر کاهش یافته و راندمان را بالا می برد.

سیستم های برش  فایبر، از نظر استفاده از نور  برای برش مشابه سیستم های  CO2 هستند. با این وجود از نظر شدت نور تولید شده و نحوه انتقال اشعه  از سورس  به قسمت برشکاری با هم تفاوت دارند.

قسمتهای تشکیل دهنده لیزر فایبر:

سورس لیزر

فیبر نوری

هد برش

چیلر خنک کننده

مقایسه

تفاوت های موجود در لیزر فایبر با لیزر گازی CO2  ولیزر جامد YAG در زمینه برش صفحات باریک باعث جایگزینی سیستم فایبر با این لیزر ها شده است.از جمله این تفاوت ها در زیر ذکر شده اند:

 1. هزینه پایین: هزینه تعمیر و نگهداری از دستگاه‌ های فایبر بسیار کم بوده اما در دستگاه برش لیزر co2 قطعات تعمیر شده نیازمند مراقبت منظم و مداوم هستند .همچنین برق مصرفی در دستگاه ‌های لیزر فایبر یک‌ چهارم دستگاه‌های برش لیزر co2 می‌باشد.به علاوه در لیزر های فیبر نوری ، نیازی به صرف هزینه برای لنز های متعدد نیست.
 2. راندمان بیشتر: راندمان برش  فایبر ۳۰ درصد ، راندمان برش لیزر CO2 شش تا ده درصد و رانمان لیزر YAG تنها ۳ درصد می باشد.
 3. حجم پرتو کم: لیزر فایبر دارای حجم پرتو کم است به همین دلیل سبک بوده و قابل حرکت و جا به جایی است.
 4. سیستم کنترل و هدایت انعطاف پذیر: این کنترل پذیری در حجم کاری زیاد ، می تواند بسیار موثر باشد. در لیزر CO2 فقدان کنترل پرتو های لیزر در پردازش های سنگین ، منجر به افت کیفیت برش می شود.
 5. برشکاری با کیفیت بالاتر: طول موج لیزر فیبر نوری ۱.۰۶μm است ، در مقایسه با طول موج CO2 که برابر با ۱۰.۶ میکرومتر می باشد.در نتیجه پرتو های لیزر فایبر به راحتی توسط مواد فلزی جذب می شود و برای برش ورق های فلز مفیدتر است.
 6. سرعت برش: سرعت برش ورق در فایبر ۲ ~ ۴ برابر CO2 است.

هزینه های لیزر فایبر در حالت مساوی تقریبا نصف هزینه های لیزر س او دو میباشد.

کاربردهای مارکینگ

دستگاه لیزر فایبر مارکینگ در صنایع زیر بیشترین کاربرد را دارد

 •  پزشکی و طلا سازی
 • الکترونیک و کابل و لوله سازی
 •  ماشین سازی و آسانسور سازی
 • بهداشتی و ساختمانی و شیر آلات
 • لوازم خانگی، قالب سازی و هدایای تبلیغاتی

مفید بود؟

0%

با امتیازدهی به مطالب به ما در بهبود سایت خود کمک نمایید.

User Rating: 5 ( 1 votes)

درباره‌ی مجتبی دلشاد

مدیر شرکت سامانه های هوشمند آینده

همچنین ببینید

سی ان سی برش پلاسما – اصول و مبانی

سی ان سی برش پلاسما – اصول و مبانی :   اگر به فکر ورود …

دیدگاهتان را بنویسید

Call Now Button