فرکانس

فرکانس

فرکانس یک کمیت است که معرفی یکی از ویژگی های اصلی موج خواهد بود. هرموج یا حرکت تکرار شونده ویژگی هایی دارد که مهمترین آنها فرکانس، طول موج و قدرت آن هاست.

این مفهوم تعداد ارتعاشات یا تکرار یک واقعه در مدت زمان معین را تعیین می کند. واحد اندازه گیری این کمیت به افتخار فیزیکدان آلمانی “هاینریش رودلف هرتز” با واحد هرتز معرفی می‌شود. البته واحدهای اندازه گیری دیگری هم برای آن وجود دارد مانند تعداد دور بر دقیقه ( RPM )و یا سیکل بر ثانیه  ( Cycles Per Second )

به عنوان مثال هنگامی که از CPU با فرکانس 4.2 میلیاردهرتز صحبت می‌شود یعنی این CPU 4.2 میلیارد دستورالعمل یا کد را در هر ثانیه پردازش می‌کند.

فرکانس با نام بسامد نیز به کار می رود و با نماد F نشان داده می شود. معکوس فرکانس نیز مفهوم دیگری را معرفی می‌کند که با آن دوره تناوب موج گفته می شود.

برق شهری:

برق شهری دو استاندارد مختلف برای این منظور دارد.کشورهای اروپایی، اکثر کشورهای آسیایی، آفریقایی، آمریکای جنوبی واسترالیا ، استاندارد 220 تا 240 ولت ، 50 هرتز را بکار میبرند. اما در کشورهای آمریکای شمالی، ژاپن،‌ فلیپین و برخی از مستعمرات فرانسه استاندارد برق بین 110 تا 120 ولت ، 60 هرتز می باشد.

با استفاده از ترانس مبدل میتوانید این استانداردها را به هم تبدیل نمایید.

تقسیم بندی:

  •  زاویه ای
  •  فضایی

در فعالیت های صنعتی و یا وسایلی که روزمره به کار می روند فرکانس هر دستگاه می ‌تواند عامل تاثیر گذار در انتخاب یا عدم به کارگیری آن دستگاه باشد. به طور مثال در دستگاه های CNC دور چرخش اسپندل یکی از مشخصه‌های مورد توجه برای آن دستگاه خواهد بود.این ذور با فرکانس ایجاد شده توسط اینورتر تعیین میشود.

اسپیندلهای مورد استفاده در دستگاههای روتر معمولا 400 یا 600 هرتز هستند.

از دیگر موارد استفاده در دستگاه سی ان سی فرکانس کنترلر میباشد .

منابع

منبع یک

منبع دو

 

اینورتر چیست؟

مفید بود؟

0%

با امتیازدهی به مطالب به ما در بهبود سایت خود کمک نمایید.

User Rating: Be the first one !

درباره‌ی مجتبی دلشاد

مدیر شرکت سامانه های هوشمند آینده

همچنین ببینید

سروو های هیبریدی در مقایسه با سرووهای استاندارد

سروو های هیبریدی در مقایسه با سرووهای استاندارد : نوع جدیدی از سروو  موتورهای هیبریدی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button