CAM کم چیست؟

CAM یا Computer Aided Manufacturing (تولید به به کمک رایانه)

نرم افزارهای سری CAM با استفاده از محاسبات کامپیوتری و داده های تعریف شده توسط کاربر (ابعاد و جنس تخته کار ، نوع ابزار، طرحهای نهایی استخراج شده از نرم افزارهای سری CAD). و با توجه به استراتژیهای از پیش تعیین شده ، نقشه ای بهینه و هوشمندانه  مسیر ماشین کاری و حرکت ابزار بر روی کار را تعیین میکند.

همانطور که در مقاله مربوط به CAD یا Computer Aided Design (طراحی به کمک رایانه)  گفته شد ( پیشنهاد می گردد پیش از مطالعه این بحث، مقاله مربوط به CAD مطالعه گردد).

پیش از بوجود آمدن برنامه های کم اپراتورها بصورت دستی و خط به خط برنامه را به زبان جیکد مینوشتند.این فرآیند بسیار طولانی و زمانبر بود.تحقیقات نشان میدهد استفاده از برنامه های کم 50 درصد به کارایی کارگاه تولیدی می افزاید.

عملکرد:

برای تولید یک قطعه توسط دستگاه CNC ابتدا نیاز داریم تا طراحی قطعه مورد نظر یا قالب آن را در یکی از نرم افزارهای سری CAD پیاده سازی ، شبیه سازی و آماده کنیم .

درصورت نیاز معایب طرح و یا سایز آن را اصلاح کرده و حتی چیدمان آن را بر روی تخته کارمان آماده کنیم و پس از ذخیره آن ، باید از طریق نرم افزارهای سری CAM آنرا تبدیل به کدهای قابل فهم (G-Code) جهت ماشین CNC نماییم .

بصورت کلی مفهوم CAM در صنعت، به استفاده از کامپیوتر ومحاسبات کامپیوتری، در کمک به کلیه مراحل و فرآیندهای تولید و بهینه سازی این فرآیندها گفته می شود که خود شامل برنامه ریزی و مدیریت در تهیه اقلام ، نقل و انتقال و ذخیره سازی در فرآیند مذکور است.

هدف آن تولید سریع تر و هماهنگی و دقت بیشتر  قطعات ساخته شده است. اما ما در اینجا تنها به معرفی بخشی از کاربردهای CAM که در کددهی به ماشین آلات CNC مربوط می شود خواهیم پرداخت .

سپس بعد از شبیه سازی کار  نقشه را بصورت گام به گام، به کدهای دستوری برای هدایت تک تک ابزارهای ماشین CNC تبدیل می نماید .

ویژگیها

سری نرم افزارهای CAM، دارای مزایا و ویژگیهای زیر می باشند :

 • رابط کاربری ساده و کاربردی
 • رفع خطای انسانی در کددهی هایپیچیده برای دستگاه
 • امکان برنامه ریزی جهت ماشین کاری چند مرحله ای
 • تعریف و انتخاب ابزارهای مورد استفاده
 • شبیه سازی فرآیند برش کاری و اصلاح فرآیند در صورت لزوم
 • امکان برنامه ریزی چند محور و سازگاری با انواع ماشین آلات CNC
 • امکان انتخاب استراتژیهای ماشینکاری :
 • خشن کاری (Roughing) : تراشه برداری سریع از بلوکه خام ، بصورت پلکانی که باعث کاهش استهلاک ابزارها و زمان مورد نیاز ماشین کاری می گردد.
 • پرداختکاری اولیه (Semi Finishing) : پرداخت انجام شده جهت رسیدن به فرم و سطح نهایی کار و آزاد سازی فضای کار جهت استفاده از ابزارهای ظریف
 • پرداخت کاری (Finishing) : گرداخت نهایی کار ، شامل ایجاد سطوح نرم تر و یا ماشین کاری زوایای کار که نیاز به ابزارهای ظریف دارند
 • Contour milling : استراتژی فرزکاری در دستگاه های پنج محور به بالا، در زمانیکه در قطعات کار پیچیده امکان دسترسی ابزار به برخی نواحی وجود ندارد .ماشین با چرخاندن محورهای قطعه و استفاده از گوشه ابزار تراش و یا تمامی آن ، امکان دسترسی به مناطق سخت و مسیرهای پیچیده را به ابزار میدهد .

معایب:

گرانقیمت بودن این برنامه ها

نیاز به مهندسین با تجربه برای بکارگیری آنها

هنوز نیاز به هوش انسانی برای بهینه سازی استراتژیها وجود دارد

برخی از نرم افزارهای CAM :

ArtCam، PowerMill، MasterCAM، SurfCAM، EdgeCAM،پرونست

منابع:

منبع یک

منبع دو

مفید بود؟

0%

با امتیازدهی به مطالب به ما در بهبود سایت خود کمک نمایید.

User Rating: Be the first one !

درباره‌ی مجتبی دلشاد

مدیر شرکت سامانه های هوشمند آینده

همچنین ببینید

انتخاب موتور الکتریکی بهینه جهت ماشین آلات مورد استفاده

راهنمای انتخاب موتور الکتریکی بهینه جهت ماشین آلات مورد استفاده در این مقاله و ویدئو …

دیدگاهتان را بنویسید

Call Now Button